Coach / Pedagog Jolanta Włosińska - Artykuły


 

Co sprzyja szczęśliwym związkom?
2020-07-27

/ Coaching osobisty /

 

Potrzeba miłości

 

Po co człowiek szuka drugiego człowieka? Ciągle czegoś szukamy: pracy, miłości, szczęścia, lepszego życia. Ciągle czegoś potrzebujemy. Czym jest więc potrzeba? Pragnieniem, dążeniem, chęcią. Jeśli zaspokoisz swoją potrzebę, odczuwasz radość, satysfakcję, ulgę, spokój, przyjemność, czasem bezpieczeństwo. Zazwyczaj satysfakcję z zaspokojonej potrzeby, odczuwasz chwilowo, ponieważ później pojawia się następna potrzeba, której spełnienie warunkuje zadowolenie, bądź rozczarowanie w przypadku niezrealizowania jej. Z jednej strony poprzez odczuwaną chęć, mamy motywację, by osiągać  cele, by życie kierować do przodu, by rozwijać się. Gdyby nie potrzeby, nic by nie istniało. Na początku zawsze był bodziec i potrzeba. Rozwój społeczny również jest napędzany poprzez ludzkie potrzeby. Czasami jednak, za bardzo „potrzebujemy”, uważając, że mając coś lub kogoś będziemy szczęśliwi. Czasami zatracamy się w potrzebach na tyle, że przestajemy widzieć, to, co jest wokół nas. To, co jest nieustanne, niezmienne, co istnieje zawsze. To, co zadziwia pięknem. Przestajemy podziwiać. Zanika zachwyt nad pięknem, nad życiem samym w sobie, nad istnieniem. Zanika wtedy, gdy za bardzo koncentrujemy się na zaspokajaniu potrzeb. Czym jest potrzeba miłości? Może zatrzymaniem w tym ciągle pędzącym świecie? Gdyby nie miłość, nic by nie istniało. Uczucie jest sprawcą, jest kreatorem, jest twórcą wszystkiego, co istnieje. Miłość buduje. To pasja serca. Pasja, której nie sposób pojąć i zrozumieć tak w pełni i całkowice. Nigdy do końca nie zrozumiemy miłości, ale ona nie jest po to, by ją rozumieć, lecz jest po to, by dzięki niej zaistniało coś z niczego. By sięgać tam, gdzie nic innego nie dosięgnie. Pasja serca. Mam tutaj na myśli nie tylko miłość ludzką, człowieka do człowieka, ale również miłość rozumianą jako życie, istnienie natury, tego wszystkiego co nas otacza, a czego tak często nie dostrzegamy.

 

Komunikacja

 

Miłość niewątpliwie potrzebna jest do zbudowania i trwałości związku. Fascynacja drugą osobą zbliża, czyni rozmowę i komunikację między dwojgiem, łatwiejszą, lżejszą. Fascynacja ułatwia dogadywanie się, wspólne rozmowy, dlatego, że nie trzeba wtedy zbyt wielkiego wysiłku, by razem współdziałać, by dogadać się. Jakie znaczenie ma rozmowa i komunikowanie się w związku? Najważniejsze. Każdy człowiek ma nieco odmienny sposób patrzenia na świat na różnorakie sprawy na otaczające go życie. To w jaki sposób odbieramy pewne kwestie, wynika z tego, jak ukształtowało nas życie. Wynika z doświadczenia. Wynika również ze środowiska rodzinnego, wychowawczego, szkolnego oraz rówieśniczego. Każdy człowiek przeszedł swoją własną drogę, jedyną w swoim rodzaju, począwszy od dzieciństwa aż do dorosłości. Każdy doświadczył innych sytuacji i wydarzeń w swoim życiu. Nie ma dwóch identycznych dróg życiowych. Dlatego też, mamy odrębne spojrzenie na te same kwestie. Dlatego różnimy się poglądami i inaczej komunikujemy się. W odmienny sposób rozumujemy, argumentujemy, ponieważ każdy jest swego rodzaju indywidualnością. Każdy z nas patrzy na życie, poprzez pryzmat własnych doświadczeń. Czy wobec tego ludzie, którym przytrafiały się podobne doświadczenia życiowe, będą lepiej dogadywać się? Na pewno będą lepiej rozumieć się…. Ponieważ przeszli podobną drogę, oboje wiedzą o czym mówią z autopsji, a to zbliża. Dodam, że zrozumienie i dawanie wsparcia, to jedna z potrzeb emocjonalnych, które, tak jak, rozmowa, są bardzo istotne dla zadowolenia ze związku z relacji.

 

Zrozumienie i wsparcie

 

Poprzez rozmowę do zrozumienia. Czasami ludzie rozumieją się bez słów. Spojrzy jeden na drugiego i od razu wie o co chodzi. Tu działa komunikacja niewerbalna, ale też znajomość reakcji drugiej osoby. Jednak komunikacja niewerbalna nie wystarczy. Najczęściej zrozumienie odczuwamy poprzez pełną empatii rozmowę, poprzez otrzymywanie wsparcia. Jeśli Twoja druga połowa widzi, że chcesz porozmawiać o jakiejś kwestii problematycznej, to nie jest obojętna, lecz okazuje Ci swoje zainteresowanie i zrozumienie. Obojętność jest wrogiem prawdziwej miłości. Zrozumienie i wsparcie można okazywać na różne sposoby: słowem, czynem, okazaniem zainteresowania. Na zasadzie: Jestem tu, pamiętaj, że możesz na mnie liczyć, że nie będę czekać biernie, aż jakaś trudna sytuacja sam się rozwiąże. Wsparcie to aktywność a także podziwianie drugiej osoby, by czuła, że przy Tobie jest jej miejsce. Istotną rolę w relacjach i w związkach odgrywa również poczucie własnej wartości o którym tak dużo się teraz mówi. Co myślisz o sobie?

 

Poczucie własnej wartości

 

Co myślisz o sobie? Jak czujesz się ze sobą? Czy wchodząc w grupę ludzi lub próbując nawiązać rozmowę z nieznaną Ci osobą, odczuwasz skrępowanie? Zastanawiasz się, co o Tobie pomyśli? Czy to skrępowanie jest na tyle silne, że rezygnujesz z podjęcia próby nawiązania rozmowy? Jeśli tak, to oznacza, że możesz mieć niskie poczucie własnej wartości, którego źródłem i głównym „sponsorem” jesteś Ty. Pewność siebie nie jest dana raz na zawsze. Ma na nią wpływ wiele czynników i sytuacji, których doświadczasz. Wpływa na nią również otoczenie bliższe i dalsze w którym przebywasz na codzień. Chodzi o to, by zbudować na tyle silne i stabilne poczucie własnej wartości, by nie chwiało się, nawet pod czyjąś krytyką czy niepowodzeniami życiowymi. Jeśli źle myślisz o sobie lub uważasz, że nie dasz rady zbudować satysfakcjonującej relacji, to z czegoś to wynika i nad tym trzeba popracować. Nie trwoń czasu, ani energii na zastanawianie się jakie masz niedoskonałości, co Ci nie wyszło, ponieważ na tym można całe życie spędzić i równocześnie je zmarnować. Czasu nie cofniesz a poprzez ciągłe wracanie myślami do przeszłości i zastanawianie się nad nią, obniżasz swoje poczucie pewności siebie. Więc ucz się na błędach, ale nie rozpamiętuj ich w nieskończoność. W życiu trzeba znaleźć czas na realizowanie siebie, swoich zainteresowań i pasji. Wspólne pasje bliskich sobie ludzi, umacniają wzajemną relację.

 

Realizowanie siebie, pasje, zainteresowania i poczucie spełnienia

 

Co daje Ci tzw. paliwo do życia? Co Cię napędza? Co daje radość? Czy realizujesz się? Jakie masz pasje? Co lubisz robić w swoim zaciszu domowym, gdy znajdziesz chwilę czasu? A może poza domem? Realizowanie siebie, to robienie tego, co lubisz robić, tego, co zaspokaja którąś z Twoich potrzeb. Może potrzebę samorealizacji? Kreatywności? Radości? Już dawno zostało potwierdzone, że związki w których ludzie mają wspólne pasje i zainteresowana są trwalsze i szczęśliwsze. Wspólne spędzanie czasu, zbliża. Obopulna radość i satysfakcja są wzmocnieniem relacji. Zastanów się czego Ty potrzebujesz, aby odczuwać radość w związku, by cieszyć się życiem. Pamiętaj radosny, uśmiechnięty człowiek, przyciąga szczęście i miłość. Jeśli jest się spełnionym w jakiejś dziedzinie życia, to wtedy satysfakcja ta, przekłada się na relację z drugim człowiekiem. Jest większa otwartość na relacje i to pomaga w budowaniu szczęśliwego, trwałego związku.

 

Autor tekstu: Jolanta Włosińska