Coach / Pedagog Jolanta Włosińska - Artykuły


 

Co sprzyja szczęśliwym związkom?
2020-07-27

/ Coaching osobisty /

 

Potrzeba miłości

 

Po co człowiek szuka drugiego człowieka? Ciągle czegoś szukamy, pracy, miłości, szczęścia, lepszego życia. Ciągle za czymś biegamy, czegoś potrzebujemy. Czym jest potrzeba? Pragnieniem, dążeniem, chęcią. Jeśli zaspokoisz swoją potrzebę odczuwasz radość, satysfakcję, ulgę, spokój, przyjemność, czasem bezpieczeństwo. Zazwyczaj na chwilę, później znów jest następna potrzeba, której spełnienie warunkuje zadowolenie bądź rozczarowanie w przypadku niezrealizowania jej. Z jednej strony poprzez odczuwanie chęci czegoś, mamy motywację, by osiągać  cele, by życie kierować do przodu, by rozwijać się. Gdyby nie potrzeby, wiele przedmiotów codziennego użytku po prostu by nie istniało. Był bodziec, że na przykład potrzebne jest żelazko, i człowiek wymyślił i wyprodukował żelazko. Także rozwój jest dzięki ludzkim potrzebom. Życie toczy się do przodu również dzięki potrzebom. Czasami jednak, za bardzo „potrzebujemy”, uważając, że mając coś lub kogoś będziemy szczęśliwi. Czasami zatracamy się w potrzebach na tyle, że przestajemy widzieć, to co jest wokół nas. To, co jest nieustanne, niezmienne, co istnieje zawsze. To, co zadziwia pięknem. Przestajemy podziwiać. Umiera zachwyt nad pięknem, nad życiem samym w sobie, nad istnieniem. Umiera wtedy, gdy za bardzo koncentrujemy się na zaspokajaniu potrzeb. Czym jest potrzeba miłości? Może zatrzymaniem w tym ciągle pędzącym świecie…. Zatrzymaniem, mam na myśli, pochyleniem się nad tym, co piękne, nad tym do czego zostaliśmy powołani. Gdyby nie miłość, nic by nie istniało. Nic. To uczucie jest sprawcą, jest kreatorem, jest twórcą wszystkiego, co istnieje. Miłość buduje. To pasja serca. Pasja, której nie sposób pojąć i zrozumieć tak do końca. Nigdy do końca nie zrozumiemy miłości, ale ona nie jest po to by ją rozumieć, raczej jest po to, by tworzyć, coś z niczego. By sięgać tam, gdzie nic innego nie dosięgnie. Pasja serca. Mam tutaj na myśli nie tylko miłość ludzką człowieka do człowieka, ale również miłość rozumianą jako życie, istnienie natury, tego wszystkiego co nas otacza, a czego tak często nie dostrzegamy.

 

Komunikacja

 

Miłość niewątpliwie potrzebna jest do zbudowania i trwania związku. Fascynacja drugą osobą zbliża, czyni rozmowę i komunikację między dwojgiem, łatwiejszą, lżejszą. Ułatwia dogadywanie się, wspólne rozmowy, dlatego, że nie trzeba wtedy zbyt wielkiego wysiłku, by razem współdziałać, by dogadać się. Jakie znaczenie ma rozmowa i komunikowanie się w związku? Najważniejsze. Drugie miejsce po uczuciach. Każdy człowiek ma nieco odmienny sposób patrzenia na świat na sprawy na otaczające go życie. To w jaki sposób odbieramy pewne kwestie wynika z tego, jak ukształtowało nas życie. Z doświadczenia. Z rodziny z wychowania, szkoły, rówieśników. Każdy człowiek przeszedł inną drogę jedyną w swoim rodzaju od dzieciństwa do dorosłości. Każdy doświadczył innych zdarzeń, napotkał innych ludzi, miał inne rodziny. Nie ma dwóch identycznych dróg życiowych. I między innymi z tego wynika różne spojrzenie na jedną i tą samą kwestię, dlatego różnimy się poglądami, dlatego inaczej komunikujemy się. W odmienny sposób ustalamy, rozumiemy, argumentujemy, bo każdy jest swego rodzaju indywidualnością. Każdy patrzy na życie, poprzez pryzmat doświadczeń, które sam przeżył. Z tego biorą się na przykład uprzedzenia, pesymizm, negatywne myślenie, przekonania na temat siebie, ludzi, świata. Z tego też, wynika sposób komunikowania się. Czy wobec tego ludzie, którym przytrafiały się podobne doświadczenia życiowe, będą lepiej dogadywać się? Na pewno będą lepiej rozumieć się…. Ponieważ przeszli podobną drogę, oboje wiedzą o czym mówią z autopsji, a to zbliża. Dodam, że zrozumienie i dawanie wsparcia, to jedna z potrzeb emocjonalnych, które, tak jak, rozmowa, są bardzo istotne dla zadowolenia ze związku z relacji.

 

Zrozumienie i wsparcie

 

Poprzez rozmowę do zrozumienia. Czasami ludzie rozumieją się bez słów. Spojrzy jeden na drugiego i od razu wie o co chodzi. Tu działa komunikacja niewerbalna, ale też język serca i znajomość reakcji drugiej osoby. Jednak milczenie tylko czasam przynosi efekty. Najczęściej zrozumienie odczuwamy poprzez pełną empatii rozmowę, poprzez otrzymywanie wsparcia. Jeśli druga połowa widzi, że masz ciężko, że problem, że pod górę, to nie jest obojętna wobec Twoich trosk. Obojętność to wróg miłości. Zrozumienie i wsparcie można okazywać na różne sposoby, słowami, czynami, pomocą, okazywaniem zainteresowania. Na zasadzie jestem tu, pamiętaj, że możesz na mnie liczyć, że podam Ci dłoń, że nie pozwolę Ci błądzić, że dam radę, kiedy nie wiesz co zrobić, że jestem nie tylko z obecności, ale jestem w pełni przy Tobie, ze swojego człowieczeństwa, że nie pozwolę Cię skrzywdzić, że będę bronić, że nie będę czekać biernie, aż problem sam się rozwiąże. Wsparcie to aktywność, dawanie siły drugiej osobie, czasem również podziwianie jej by czuła, że jest na swoim miejscu. Istotną rolę w relacjach i w związkach odgrywa również poczucie własnej wartości o którym tak dużo się teraz mówi. Co myślisz o sobie?

 

Poczucie własnej wartości

 

Co myślisz o sobie? Jak siebie czujesz? Czy wchodząc w grupę ludzi lub próbując nawiązać kontakt, rozmowę z drugą nieznaną Ci osobą, odczuwasz skrępowanie? Zastanawiasz się, co sobie pomyśli? Czy to skrępowanie jest na tyle silne, że rezygnujesz z podjęcia próby nawiązania rozmowy? Jeśli tak, to oznacza, że trzeba podbudować Twoje poczucie własnej wartości, którego źródłem i głównym „sponsorem” jesteś Ty. Pewność siebie nie jest nam dana mocna i trwała raz na zawsze. Ma na nią wpływ wiele czynników i sytuacji, których doświadczasz. Wpływa na nią również otoczenie bliższe i dalsze w którym przebywasz. Chodzi o to, by zbudować na tyle silne i stabilne poczucie własnej wartości, by nie chwiało się, nawet pod czyjąś krytyką czy niepowodzeniami życiowymi. Jeśli źle myślisz o sobie lub uważasz, że nie dasz rady zbudować satysfakcjonującej relacji, to z czegoś to wynika i to trzeba przepracować. Czasami w życiu tak dużo dzieje się, że nie ma czasu myśleć kto zawinił, tylko trzeba naprawiać lub iść dalej. Nie trwoń czasu ani swej energii na zastanawianie się jakie masz niedoskonałości, co Ci nie wyszło, że coś można było zrobić inaczej, ponieważ na tym można całe życie spędzić i równocześnie je zmarnować. A przecież czasu nie cofniesz w ten sposób ciągniesz samego siebie w dół i obniżasz swoje poczucie pewności siebie. Ucz się na niepowodzeniach, ale nie rozpamiętuj ich całe życie. Szkoda na to czasu. W życiu trzeba znaleźć czas na realizowanie siebie, swoich zainteresowań, pasji, coś, co powinno dawać radość, dawać paliwo, wtedy w związku też jest więcej radości i spójności.

 

Realizowanie siebie, pasje, zainteresowania i poczucie spełnienia

 

Co daje Ci tzw. paliwo do życia? Co Cię napędza? Co daje radość? Czy realizujesz siebie? Jakie masz pasje? Co lubisz robić w swoim zaciszu domowym, gdy znajdziesz chwilę czasu? A może poza domem? Realizowanie siebie, jest robieniem czegoś, co lubisz do czego nikt Cię nie zmusza, robisz to, bo chcesz, bo to, zaspokaja jakąś z Twoich potrzeb. Może potrzebę samorealizacji? Kreatywności? Już dawno zostało potwierdzone, że związki w których ludzie mają wspólne pasje i zainteresowania są trwalsze i szczęśliwsze. Zróbmy coś razem a to może zbliżyć. Jeśli to coś, obojgu daje radość, to jeszcze lepiej, bo radość przyciąga to, co pozytywne. Wspólny śmiech, żartowanie, wspólna satysfakcja są budowniczymi efektywnej relacji. Tak samo, jak wspólne spędzanie czasu po za domem, wspólny taniec? Podróż? Wyjazd do znajomych, rodziny? Zastanów się czego Ty potrzebujesz, aby odczuwać radość, by cieszyć się życiem. Pamiętaj radosny, uśmiechnięty człowiek przyciąga szczęście i miłość. Jeśli jest się spełnionym w jakiejś dziedzinie życia, to wtedy satysfakcja ta, przekłada się na relację z drugim człowiekiem. Jest większa otwartość na relacje i to pomaga w budowaniu szczęśliwego związku.

 

Autor tekstu: Jolanta Włosińska