Artykuły Coaching Kariery - autor Jolanta Włosińska Coach / Pedagog


 

Wskazówki jak napisać profesjonalne CV. Napisz CV, które sprawi, że otrzymasz taką pracę, której szukasz.
2021-04-10

/ Coaching kariery/

Odpowiednie CV, to połowa sukcesu, podczas poszukiwania pracy

 

Najważniejszym elementem podczas poszukiwania zatrudnienia, który może sprawić, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną lub całkowicie zaprzepaścić szansę na zdobycie pracy, jest niewątpliwie Twoje CV. Oczywiście są jeszcze inne równie istotne dokumenty, niejednokrotnie potrzebne w trakcie procesu rekrutacji, takie jak: list motywacyjny, biogram, portfolio, referencje. W tym artykule skoncentruję się natomiast na CV, jako moim zdaniem, najczęściej branym pod uwagę dokumencie w procesach rekrutacyjnych. Dobre CV to pięćdziesiąt procent sukcesu kandydata ubiegającego się o pracę. Drugie pięćdziesiąt procent sukcesu, stanowi rozmowa kwalifikacyjna.

Trzema najważniejszymi czynnikami, które mają realny wpływ na to, czy kandydat dostanie propozycję zatrudnienia w danej firmie, czy też jej nie otrzyma, są:

 • CV
 • autoprezentacja, czyli jakie sprawiasz wrażenie w pierwszym kontakcie, podczas pierwszej rozmowy z pracodawcą
 • umiejętność wykazania swojej wiedzy w kontekście pracy o którą się ubiegasz oraz wykazania, że nadajesz się na stanowisko na które aplikujesz

Możesz być fachowcem w branży w której szukasz pracy,  jednak, jeżeli nie umiesz tego pokazać, udowodnić podczas rekrutacji, to pracy raczej nie otrzymasz. Takie są realia. Masz około trzydzieści minut, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, by przekonać pracodawcę do siebie i swoich umiejętności. To wcale nie jest łatwe zadanie.

 

Co pisać w CV? Najważniejsze elementy CV

 

Przyjrzyjmy się jednak bliżej CV, gdyż jest to najważniejszy dokument w procesie rekrutacyjnym, ponieważ warunkuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nazwa Curriculum Vitae, pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „przebieg życia”. Jak sama nazwa wskazuje w CV wpisujemy najistotniejsze wydarzenia z naszego dotychczasowego życia, te, które są istotne w kontekście pracy i życia zawodowego. Czyli na przykład: wykształcenie i doświadczenie zawodowe. W CV zawieramy również najistotniejsze dane osobowe, takie jak:

 • imię i nazwisko
 • data urodzenia
 • numer telefonu
 • adres email
 • miejscowość zamieszkania –  nie jest wymagane podawanie jej na etapie rekrutacji, ale warto ją wpisać w CV, gdyż, jeśli mieszkasz blisko miejsca potencjalnego zatrudnienia, to masz nieco większe szanse pośród innych kandydatów na otrzymanie zaproszenia na rozmowę w sprawie pracy.

W każdym CV powinny być również ujęte umiejętności i dodatkowe kwalifikacje. Ważne, aby były prawdziwe, ponieważ można łatwo zweryfikować ich prawdziwość. Istotne jest, aby odpowiadały na potrzeby konkretnego stanowiska pracy na które wysyłamy CV. Czyli, jeśli pracodawca poszukuje na przykład asystentki dyrektora, to kluczowymi umiejętnościami, które wpływają na przydatność do tego rodzaju pracy, są zazwyczaj: bardzo sprawna obsługa komputera, prawo jazdy, znajomość języków obcych, dyskrecja, umiejętność wzbudzenia zaufania, wiarygodność a także dobra organizacja czasu i pracy i umiejętność poradzenia sobie w wielu różnorodnych sytuacjach. Jeśli natomiast pracodawca chce zatrudnić na przykład kierowcę, to najważniejszymi umiejętnościami, które wpłyną na siłę przebicia kandydata na tle innych osób ubiegających się o pracę, będą: bezkolizyjne doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, wysoka koncentracja i spostrzegawczość, szybki refleks, cierpliwość a także umiejętność miłego komunikowania się z drugim człowiekiem.

Należy pamiętać, że CV nie powinno być zbyt długie. Optymalna długość to jedna lub  dwie strony A4. Ująć w nim należy tylko to, co najważniejsze. Warto wpisać również swoje zainteresowania, tym bardziej, jeśli są oryginalne, ponieważ, mogą pozytywnie wyróżnić kandydata w procesie rekrutacji. Należy wpisywać  prawdziwe, pasje, hobby, zainteresowania, te o których lubimy opowiadać, które sprawiają, że odczuwamy entuzjazm.

 

CV dostosowane do branży i oferty pracy

 

Zawsze w ofercie pracy ujęte są wymagania na dane stanowisko. Optymalnie, jeśli Twoje umiejętności i poprzednie doświadczenia zawodowe pokrywają się z wymaganiami pracodawcy. Istotne jest, by CV tworzyć pod konkretną branżę. Jeśli chcesz, aby było ono skuteczne, nie powinieneś takiego samego CV wysyłać przykładowo na stanowisko  sprzedawcy, jak i na ofertę pracy biurowej. Co możesz więc zmienić? Przede wszystkim wyeksponować umiejętności adekwatne do stanowiska na które aplikujesz. Wpisać te studia, kursy, kwalifikacje i uprawnienia, które spośród wszystkich Twoich faktycznych kompetencji najbardziej pasują do wymagań zawartych w ofercie pracy.

 

Priorytet każdego CV. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

 

Ostatnim elementem, bez którego CV w ogóle nie będzie brane pod uwagę w procesie rekrutacji jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych. To wymóg prawny. W świetle przepisów RODO i przepisów o ochronie danych osobowych, wymóg konieczny. Czasami firmy w ofercie pracy podają klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych, którą należy przekopiować do CV. Jeśli natomiast w ofercie pracy nie ma podanej takiej klauzuli, to wpisać należy ogólną o treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”

 

Jakie jest skuteczne i profesjonalne CV?

 

Estetyczne, wizualnie i spójne. Takie, które robi dobre wizualnie wrażenie i które jest miłe dla oka. Umieszczamy w nim tylko konkretne, istotne informacje. Nie umieszczamy w nim wszystkich obowiązków, dotyczących poprzednich stanowisk pracy, lecz wymieniamy tylko te najistotniejsze w świetle stanowiska pracy o które ubiegamy się. Wpisujemy również swoje sukcesy zawodowe. Jeśli to możliwe zapisujemy  je w formie liczbowej, ponieważ liczby zawsze robią wrażenie na odbiorcy, gdyż obrazują w konkretny sposób osiągnięcia. Jeśli podczas swojej kariery zawodowej doświadczyliśmy awansu, warto o fakcie tym wspomnieć w CV. Jesli pracowaliśmy nad projektem, który został ukończony sukcesem, również zapiszmy te informację w CV. Również czynnik, który wpłynął w trakcie naszego zatrudnienia na sukcesu firmy, bądź  innowacyjny, kreatywny pomysł, który pomógł w usprawnieniu pracy, to ważna informacja w kontekście naszego CV.  Jeśli na przykład pracowałeś z klintami i miałeś wielu zadowolonych klientów a obecnie ubiegasz się o pracę gdzie jednym z Twoich obowiązków będzie obsługa klienta, to na tle innych kandydatów wyróżni Cię informacja o Twojej profesjonalnej obsłudze klienta, która na przykład skutkowała wysoką sprzedażą.

 

 

Estetyka i zdjęcie w CV

 

Curriculum Vitae można utworzyć na profesjonalnym, estetycznym oraz wizualnie kreatywnym szablonie . Takie CV oszczędza cenny czas, ponieważ wybierasz gotowy szablon i wpisujesz w niego swoje dane oraz wstawiasz zdjęcie. Mając szablon wieloma kwestiami nie musisz się martwić. Pamiętaj, aby w CV zamieścić zdjęcie, to bardzo istotne. Zdjęcie powinno być oficjalne, formalne o wymiarach, takich, które są wymagane do urzędowych dokumentów. Nie umieszczaj zdjęcia typu selfie, gdyż to nie jest profesjonalne i może być powodem zdyskwalifikowania kandydata do pracy. Zdjęcie powinno przedstawiać kompetentny obraz Ciebie. Profesjonalny wizerunek.  

 

Dlaczego pracodawcy dyskwalifikują CV?

 

Pamiętaj, każdy element CV może Cię zdyskwalifikować, albo podnieść i wzmocnioć realne  szanse na zatrudnienie. Większość rekruterów nie czyta całego CV, ponieważ nie ma na to czasu. Dlatego tym bardziej liczy się to, co Ciebie pozytywnie wyróżnia w kontekście danego stanowiska oraz na tle innych kandydatów.

 

Najczęstsze błedy w CV:

 

 • zdjęcie - ma znaczenie rozmiar, wielkość zdjęcia, ubiór mimika, uśmiech, ustawienie głowy i ogólna postawa. Istotne jest tło zdjęcia czyli to, co widać za Tobą, a także jakie sprawiasz pierwsze wrażenie
 • chronologia i daty – zarówno edukacja, szkoły, studia, jak i poprzednie stanowiska pracy, powinny być wpisane od tych najbardziej aktualnych. Częstym błędem jest zła kolejność, brak spójności w pisaniu dat oraz niewłaściwa chronologia
 • luki w CV – długie przerwy w zatrudnieniu. Jeżeli w trakcie takiej przerwy studiowałeś, byłeś za granicą lub jeszcze inne czynniki wpłynęły na przerwę w zatrudnieniu warto napisać o tym w jednym zdaniu. Wtedy nie ma miejsca na wątpliwości, jeśli jest podana konkretna informacja
 • brak zgody na przetwarzanie danych osobowych
 • akapity, odstępy, marginesy o różnych wielkościach. Jeśli są nierówne CV wygląda na niedbałe a przecież to Twoja wizytówka przed pracodawcą
 • czcionka nie powinno używać się zbyt wielu różnych czcionek. Optymalnie dwie różne czcionki
 • interpunkcja, ortografia i stylistyka czyli błędy
 • brak e-maila lub innych istotnych danych jak na przykład numer telefonu
 • CV niedopasowane do oferty pracy
 • zły format pliku lub niewłaściwa nazwa pliku. Plik z CV najlepiej podpisać imieniem i nazwiskiem oraz utworzyć go w formacie pdf

 

Pamiętaj CV to Twoja wizytówka a dobre wrażenie podczas starania się o pracę możesz zrobić tylko raz.

Autor tekstu: Jolanta Włosińska