Co to jest Coaching?

CEL / PLAN / DZIAŁANIE / EFEKTY

 

Piramida coachingu - Coach, Pedagog Jolanta Włosińska  Piramida coachingu

 

Coaching to proces, który ma formę szczególnej rozmowy, podczas której coach zadaje pytania, aktywnie słucha oraz stosuje różne techniki i metody adekwatne do klienta. Techniki te mają ułatwić klientowi rozwój, zmianę, osiągnięcie celu, a także zwiększyć jego samoświadomość i poszerzyć sposób postrzegania. Aby zmiana została dokonana i cel został osiągnięty, potrzebny jest czas i determinacja klienta w działaniu. Coaching jest procesem, dlatego nie kończy się wraz z zakończoną sesją, by klient ujrzał efekty pracy nad zmianą, powinien wdrażać ją również w odstępach czasowych pomiędzy sesjami.

 

Droga do rozwoju

 

Coaching wyklucza udzielanie rad. Dlaczego? Ponieważ tylko, wtedy gdy sam/a o sobie decydujesz, odkrywasz swój potencjał, swoje zasoby, odkrywasz siebie. Coaching ma na celu ułatwić Ci to zadanie, ponieważ poszerza Twoją samoświadomość, odkrywa w Tobie to, co najlepsze, a także to, nad czym można popracować.  Twoje życie, Twój wybór. W życiu nie chodzi o to, aby ktoś wskazywał drogę, lecz o to, aby wiedzieć, która droga jest najlepsza. Kierując się zdaniem innych osób ciężko odnaleźć szczęście i spełnienie osobiste, gdyż każdy ma swoją mapę, mówi i doradza ze swojego doświadczenia. To, co dla jednego człowieka jest dobre i budujące, niekoniecznie jest dobre i wartościowe dla Ciebie. Dlatego też w coachingu tak ważne jest indywidualne podejście do coachee, ponieważ każdy klient ma inne oczekiwania i potrzeby oraz przychodzi z innym celem lub problemem. Coach towarzyszy klientowi, wspierając go. Mówiąc językiem metafory, można to porównać do nauki jazdy na rowerze lub samochodem. Najpierw musisz pokonać swoje obawy, by usiąść na rower lub do samochodu, by ruszyć z miejsca i przejechać na początku mały odcinek drogi, jeśli to Ci się uda, zaczynasz odczuwać radość, satysfakcję, wtedy Twój wewnętrzny motywator mówi Ci, by iść dalej, by przejechać dłuższy odcinek. Jednak są i momenty trudne, kiedy upadniesz, doznasz kolizji, coś pójdzie nie po Twojej myśli, wtedy możesz odczuwać zniechęcenie i właśnie te momenty są prawie na każdej drodze do rozwoju, zarówno w życiu jak i w coachingu. Wtedy nie rezygnuj, bo możesz zrezygnować w najmniej odpowiednim momencie. Warto rezygnować? Nie. Jedynie wtedy gdy stwierdzisz, że to nie to, że to nie Twój cel. Sesje coachingowe pomagają zrozumieć i poczuć, która decyzja jest  najlepsza i jak przygotować się do niej.

 

Moc wartościowych pytań

 

Coach nie ocenia klienta, klient może odetchnąć , gdyż sesja coachingowa to jedno z niewielu w życiu spotkań gdzie nie powinno mieć się poczucia bycia ocenianym. Coach mierzy postępy na drodze do osiągnięcia celu  klienta, wspiera go. Może podsuwać różne opcje, pomysły, trenować, dawać ćwiczenia, szkolić nowych zachowań czy umiejętności, pokazywać jak można zmieniać utrudniające funkcjonowanie nawyki i przekonania. Coach przede wszystkim zadaje dużo pytań, które mają tak niesamowitą wartość, że zmieniają stopniowo Twoje życie, sprawiają, że poznajesz siebie, że odkrywasz w sobie rozwiązania Twoich problemów i wyznaczasz cele zgodne z wartościami. Coach towarzyszy Ci od momentu wyznaczenia celu do chwili gdy go osiągniesz, jeżeli natomiast cel jest długoterminowy, to zostaje podzielony na mniejsze, krótkoterminowe. Coachowi zależy, aby klient widział efekty swojej pracy i szybko je osiągał. Jest to możliwe tylko poprzez zaangażowanie i determinację coachee. W procesie ważne jest również  obustronne zaufanie, poufność, dobra, szczera intencja, akceptacja, bycie sobą i nastawienie na zasoby. 

 

Intencją są myśli, które wysyłamy drugiemu człowiekowi i które wpływają na nastawienie wobec niego. Uwaga skierowana na zasoby to filar, gdyż na poczuciu, że dam radę osiąga się cele.

 

Korzyści z Coachingu

 

 poznajesz siebie

odkrywasz swoje mocne strony i zasoby

umacniasz swoje poczucie własnej wartości

zwiększasz samoświadomość

rozwijasz się

 masz czas skoncentrować się na sobie

 jesteś aktywnie słuchany

 dostajesz konstruktywną informację zwrotną

 wybierasz sposób osiągnięcia celu

 doskonalisz się

 działasz i osiągasz cel

 zmieniasz nawyki, przyzwyczajenia

 

 

Zapraszam Cię w podróż do świata coachingu, dojedziesz do celu i wysiądziesz na odpowiednim dla Ciebie przystanku

z poztywnym wzmocnieniem Twojej osoby.

 

 Korzyści z Coachingu - Coach, Pedagog Jolanta WłosińskaCoach nie ocenia - Coach, Pedagog Jolanta Włosińska

 

 

oferta